برنامه های آنلاین الکترونیک و برق سیسیان الکترونیک، در این صفحه، به آسانی طراحی کنید، و به سادگی محاسبه کنید.English


طراحی بُرد مدار چاپی


لیفتراک برقی


مدار حسگر بدن انسان با سنسور PIR


مدار تایمر


مدار کنترل دما


مدار کاهش سرعت و کنترل فن ها


برنامه دهی به ماشین حساب کاسیو4500


دانلود


کنترل موتورهای AC


پاور و شارژر


تعمیر لامپ کم مصرف


تماس با سیسیان الکترونیک


پرداخت

   برنامه های محاسباتی سیسیان الکترونیک   

-||-  ولتاژ خازن ها در مدارات یکسویه یا DC   -||-

مدار شارژ و دشارژ خازن با یک منبع یکسویه

مدار بالا را در نظر بگیرید. هرگاه خازنی از طریق یک منبع ولتاژ یکسو و یک مقاومت، پر و یا خالی شود،مدت زمانی طول می کشد تا خازن کاملا پُر یا خالی گردد. باید دانست که ولتاژ دو سر خازن به طور لحظه ای نمی تواند تغییر کند. زیرا برای حرکت بار از یک صفحه خازن به صفحه دیگر خازن، زمان لازم است. مقاومت گفته شده، ممکن است فیزیکی باشد. ولی اگر نباشد نیز، باز هم، سیم های رابط مدارهای واقعی، نقش یک مقاومت را ایفا می کنند. بنابراین نباید مقاومت شارژ یا دشارژ خازن را صفر در نظر گرفت. از اینرو، ثابت زمانی ای که حاصلضرب τ = R × C است، پدید می آید و در محاسبات دخالت می کند. نکته مهمی که در مورد خازن ها نباید فراموش کرد، این است که جریان شارژ یا دشارژ خازن، از میان صفحات نمی گذرد. بلکه جریان بین دو صفحه خازن، از طریق مدار خارجی، برقرار می شود. یعنی خازن در مدارها، جریان را از بین صفحات خود عبور نمی دهد، بلکه باعث برقراری جریان می گردد. نرخ پُر شدن یا خالی شدن خازن، به وسیله ثابت زمانی مدار تعیین می شود. این نرخ تعیین کننده جریان خازن است که عبارت است از I = Q / t . نکته مهم دیگر در رابطه با شارژ و دشارژ خازن ها در مدارات، اینکه، باید دانست شارژ و دشارژ کاملِ یک خازن، در پنج ثابتِ زمانی صورت می پذیرد. رشد ولتاژ دو سر خازن، هنگام شارژ، و کاهش ولتاژ دو سر خازن در هنگام تخلیه، پیرو یک منحنی نمایی است که برای آن، رابطه دقیق ریاضی که در زیر آمده است، وجود دارد:

VC(t) = Vfinal + ( Vinitial - Vfinal ) × e -t ÷ τ

در رابطه بالا، باید دانست:


تا به اینجا، مروری بر قضیه مدارات RC سری، داشتیم تا موضوع و محل استفاده برنامه آنلاین شبیه ساز خازن، روشن شود. این برنامه، تا کنون، در هیچ وبسایتی، به صورت آنلاین و رایگان، ارائه نشده است. ارائه نرم افزار آنلاین محاسبات خازن ها در مدارات یکسویه یا DC ، برای آسان سازی محاسبه این فرآیند طولانی، به صورت منحصر به فرد، توسط وبسایت سیسیان الکترونیک بوده، که در ادامه، قابل مشاهده و قابل استفاده است. برای طراحی و تولید نرم افزار آنلاین محاسبه و رسم نمودار شارژ و دشارژ خازن، مدت ها تلاش کردیم و زحمت بسیاری کشیدیم. در صورتی که این برنامه آنلاین شبیه ساز خازن، در وقت شما صرفه جویی نمود و آن را می پسندید، با کلیک روی اینجا ، با مبلغ دلخواه، و یا اینجا ، از این وبسایت حمایت کنید. حمایت شما، منجر به تولید و توسعه نرم افزارهای بیشتر آنلاین در آینده، در زمینه برق و الکترونیک خواهد بود.

نرم افزار محاسبه ولتاژ شارژ یا دشارژ خازن، طی زمان
معادله مورد استفاده در برنامه

VC(t) = Vfinal + ( Vinitial - Vfinal ) × e -t ÷ τ

ورودی های برنامه VC(t) ولت
Vfinal ولت
Vinitial ولت
R Ω
C μF
e =

 

مهمترین خروجی ها و قابلیت های این برنامه آنلاین وبسایت سیسیان الکترونیک عبارتند از :

  1. محاسبه دقیق مدت زمان رسیدن خازن به ولتاژ مورد نظر کاربر
  2. رسم نمودار شارژ و دِشارژ خازن
  3. واکنش به داده های اشتباه که کاربر ممکن است وارد کند

نرم افزار آنلاین محاسبات مدار RC وبسایت سیسیان الکترونیک، قابلیت حل و شبیه سازی خازن در مدار زیر را نیز دارد، که برای محاسبات کموتاسیون تریستورها و سایر مدارات الکترونیک صنعتی و قدرت، کاربرد دارد:

مدار شارژ و دشارژ خازن با یک منبع یکسویه

© ما از کپی کارها، بیزاریم. کپی کاری و تقلب،ممنوع! هر گونه کپی کاری کلمات کلیدی و انتشار مطالب و محتوای سایت سیسیان الکترونیک، در دیگر سایت ها و وبلاگ ها، پیگرد قانونی دارد. ما محتوا تولید نمی کنیم، تا شما کپی کنید! فقط مجاز به انتشار لینک سایت سیسیان الکترونیک هستید. نه کپی کردن محتوای سایت سیسیان الکترونیک. کپی کاران و متقلبان، از سایت سیسیان الکترونیک خارج شوند. ©