مدار کنترل دما - ترموستات الکترونیکی - رله تابع دما - مدار تنظیم دما - مدار تثبیت دما، در دمای هدفEnglish


طراحی بُرد مدار چاپی


لیفتراک برقی


مدار تایمر


مدار کاهش سرعت و کنترل فن ها


برنامه دهی به ماشین حساب کاسیو4500


نرم افزارهای الکترونیک و برق

کنترل موتورهای AC


پاور و شارژر


تعمیر لامپ کم مصرف


تماس با سیسیان الکترونیک


پرداخت

  مدار کنترل دما   

تصویر بُردِ طراحی شده کنترلر دما - سیسیان الکترونیک

فرض کنید، می خواهید دمای یک محیط ، مثل اتاق، گلخانه، آشپزخانه، یخچال، موتور دیزل یا موتور خودرو، آکواریوم، دستگاه جوجه کشی، سیستم گرمایشی یا سیستم سرمایشی، آبگرمکن برقی یا گازی، استخر، سونا، محیط کِشتِ میکروب و باکتری در یک آزمایشگاه بیولوژیک، و یا دمای هر محیط مشابه دیگر که دارای سیال مایع یا گاز است را کنترل کنید، و در دمای هدف، تثبیت و تنظیم کنید. چه راهکاری برای این هدف دارید؟
برای رسیدن به چنین اهدافی، استفاده از یک سیستم کنترلی حلقه بسته که دارای سنسور باشد، قطعی است.

برای بهتر مشخص شدن کاربرد این مدار سیسیان الکترونیک، لازم است بیشتر توضیح دهیم.
فرض کنید می خواهید دمای یک موتور احتراق را، بین   65℃   تا   80℃   درجه سانتیگراد، تثبیت کنید. یا اینکه، می خواهید دمای داخل یک یخچال را بین   2.6℃   درجه سانتیگراد تا   7.8℃   درجه سانتیگراد، ثابت نگه دارید. یا فرض کنید که، آکواریومی دارید که جانور درونِ آن، به دما حساس است و نباید دمای آبِ آن آکواریوم، از   39.5℃   درجه سانتیگراد بیشتر، و از   36.2℃   درجه سانتیگراد، کمتر شود. در مورد دستگاه جوجه کشی تُخمِ مُرغ، دما باید بین   40.8℃   درجه سانتیگراد، تا   42℃   درجه سانتیگراد، ثابت بماند. همچنین، در مورد آزمایشگاه میکروبیولوژی، دمای هدف، بسته به نوع باکتری یا ویروس یا سلولِ جاندار تحت آزمایش، ممکن است از چند درجه سانتیگراد تا   60℃   درجه سانتیگراد، باشد. با کمی دقت در متن بالا، می توان دریافت، در تمامی سیستم های گفته شده، ثابت نگه داشتن دما در یک بازه مشخص دمایی، ضروری می باشد.
در اینجا، سیسیان الکترونیک، مداری را طراحی کرده، معرفی می کند، که توانایی کنترل دما، و تثبیت دما در هر یک از سیستم های گفته شده در بالا، یا موارد مشابه را دارد. سیسیان الکترونیک این مدار را به صورت آماده استفاده، آنلاین، ارائه می کند، و نیز می توانید آن را با راهنمایی های همین صفحه، بسازید و مونتاژ کنید. بنابراین می توان آن را آنلاین سفارش داد، یا برای ساختِ آن، اقدام کرد. در ادامه، به شرح مشخصات این مدار، و کاربردهای آن، خواهیم پرداخت. همچنین، به خواننده خواهیم آموخت سیستم های کنترل دما، چه مشخصاتی باید داشته باشند، و برای ساخت این مدار، توضیحات کافی ارائه کرده ایم.

ویژگی هایِ مدارِ کنترل و تثبیت دما

 1. مبتنی بر سنسور الکترونیکی بسیار دقیق، با دقت یک دَهُم درجه سانتیگراد   0.1℃   (سنسور LM35)
 2. بازه دما از   0℃   تا   150℃   درجه سانتیگراد
 3. قابل تنظیم برای هدف گذاری دو دمای متفاوت، جهت وصل رله های خروجی
 4. امکانِ خروجی دهی به مدار آلارم، در صورت خروج دمای سیستم از دمای هدف گذاری شده
 5. کاملا آنالوگ
 6. بدون هیچ مدار نوسان ساز و مدار تولید رَمپ
 7. بدون میکروکنترلر
 8. بدون نیاز به پروگرامر و دانش برنامه نویسی برای میکروکنترلرها
 9. به کار رفتن کمترین تعداد قطعات در طراحی، جهت آسان شدن ساخت و مونتاژ مدار
 10. ارائه طرح بُرد مدار چاپی DIP توسط سیسیان الکترونیک
 11. ولتاژ ورودی مدار: از 15 تا 24 ولت متناوب یا مستقیم
 12. مقاوم شده در برابر نویز
 13. جریان خروجی رله ها: تا 10 آمپر
 14. طرح بُرد مدار چاپی یک لایه، بدون استفاده از جَمپر
 15. مدار نسبتا ساده، و دارای طرح بُرد مدارچاپی یکرو جهت ساخت و مونتاژ توسط علاقه مندان الکترونیک
 16. واکنش مدار، نسبت به قطع شدن سنسور


ساختار سیستم های حرارتی و شیوه کنترل دما

در تثبیت دمای سیستم های حرارتی یا سیستم های سرمایشی، لازم است تا، یک حلقه کنترلی بسته داشته باشیم، که از مقدار دمای موجود، نمونه برداری کند، (یعنی دارای سنسور حرارت باشد) ، سپس مقدار دمای اندازه گیری شده را، با مقدار دمای مطلوب مقایسه کند، و با توجه به اختلاف دمای موجود، نسبت به دمای هدف، در جهت جبرانسازی حرارتی، اقدام کند. این سیستم کنترلی، یک سیستم حلقه بسته نام می گیرد. اما برای کنترل حلقه بسته سیستم های دمایی، سه حالت کُلی رُخ می دهد:


در هر سه حالتِ گفته شده در بالا، یک چیز، مُشترک است. آن چیزِ مشترک بین این حالت های کنترلی، جریانِ دمایی یا انتقال حرارت است. انتقال حرارت، یا از محیط خارج کنترل، به محیط هدف است، و یا از محیط هدف ما، به محیط خارج کنترل، بروز می کند. ولی اگر محیط هدف ما، هم دما با محیط خارج کنترل بشود، یعنی اینکه مدار کنترل دما، به خوبی عمل کرده، یا اینکه منتظر است تا تبادل دما رخ دهد و دمای محیط هدف را به بازه، برگرداند. جریان حرارت ، همواره از محیط گرم به محیط سردتر، وجود دارد، و تابع مقاومت انتقالی بین دو محیط است. جریان دمایی، در سیستم های کنترل حرارت، نقش دارد، و سرعت انتقال دمای محیط هدف، نباید از ضریب جبران سازی حرارتی هیترهای تحت کنترل مدار کنترل کننده دما، بیشتر باشد. یعنی اگر مثلا بخواهیم دمای یک متر مکعب هوای داخل یک جعبه را، بین   41.3℃   تا   60.7℃   درجه سانتیگراد، ثابت نگه داریم، نباید جریان گرمایی از محیط هدف، چنان زیاد باشد، که ظرف چند دقیقه خاموشی عملگرهای حرارتی، که می توانند هیترها یا پمپ تراکم گاز باشند، دمای محیط هدف، فورا از دست برود.


کاربرد های مدارِ کنترل دمای سیسیان الکترونیک

این مدار، می تواند در موارد زیر، کارایی داشته باشد، و یا در ترکیب با سایر کنترل کننده های هر مجموعه ای، در بازه دمایی   0℃   تا   150℃   درجه سانتیگراد، به کار رود:

تصویر شماتیک مدار کنترل دمای سیسیان الکترونیک

توضیح درباره مدارِ کنترل دمای آنالوگِ سیسیان الکترونیک

     مدار کنترلر آنالوگ دما که پیش روست، رله شماره یک را، وقتی روشن می کند، که دمای سنسور، بزرگتر مساوی دمای تنظیمی در TP1 باشد. همچنین، این کنترلر، رله شماره دو را، وقتی روشن می کند، که دمای سنسور، بزرگتر مساوی دمای تنظیمی در TP2 باشد. روشن کردن رله های این کنترلر، بعد از رسیدن به دمای هدف تعیین شده در TP ها، بدون وقفه است، و خاموش کردن آن، دارای تاخیر بیست سی ثانیه ای.

یک مثال برای مدارِ کنترل دمای آنالوگِ سیسیان الکترونیک

به طور مثال، اگر هدف از به کار بستن این کنترلر، تثبیت دمای یک مخزن حاوی مایع باشد، و تنها عملگر موجود، یک یا تعدادی المنت حرارتی باشند، با فرض اینکه دمای ایده آل 68 تا 70 است، آنگاه، باید به قرار زیر سیم بندی کنید: روی TP1 ولتاژ 6.8 ولت تنظیم کنید روی TP2 ولتاژ 7 ولت تنظیم کنید از تیغه باز رله شماره یک، جریانِ برقِ تغذیه کننده المنت را عبور دهید، و سپس همان مسیر را با تیغه بسته رله شماره دو، سِری کنید. اولین بار که دستگاه را روشن می کنید، می باید دمای مخزن بین 68 تا 70 بوده باشد. در این صورت، مدار کنترل دمای آنالوگ، کنترلِ دمایِ سیستم را به دست گرفته، با کاهش دما کمتر از 68 درجه، رله شماره یک، باعث برق دار شدن المنت می شود، و دما کم کم بالا می رود. با بالاتر رفتن دما و رسیدن به دمای 70 درجه، رله شماره یک همچنان روشن است. چون در دمای بزرگتر مساوی 68 می باید روشن باشد. به محض اینکه دما به 70 درجه برسد، رله شماره دو، روشن می شود. از آنجا که جریان برق المنت حرارتی، از تیغه بسته رله شماره دو عبور کرده بوده، روشن شدن رله شماره دو، باعث خاموش شدن المنت می گردد، هر چند رله شماره یک، روشن است. پس با روشن شدن رله شماره دو، خاموش شدن المنت، رخ خواهد داد، و باز ، دما از 70 درجه سانتیگراد، به سوی 68 درجه سانتیگراد، میل می کند. چون رله شماره دو نیز تایمر بیست سی ثانیه ای دارد، کمی طول می کشد تا خاموش شود. پس المنت و سیستم، فرصت کافی برای میل به سوی 68 درجه سانتیگراد خواهند داشت. با این سیم بندی و با این مدار، روشن بودن رله شماره یک، و لامپ مربوطه، حاکی از آن است که، دمای سنسور، بالای دمای تعیین شده در TP1 است. خاموش بودن رله شماره دو، همزمان با روشن بودن رله شماره یک، تضمینیست بر اینکه، دمای سنسور، چیزی بین دمای تعیین شده در TP1 و TP2 می باشد. روشن شدن هر دو رله، نشانه عبور دمای سنسور، از هر دو بازه تعیین شده در TP1 و TP2 و یا تنظیم اشتباه پتانسیومترهای کیت کنترل دماست. حالا اگر المنت ها آنچنان قوی هستند که رله ها توان تغذیه آنها را نداشته باشند، یا اینکه المنت سه فاز است، در این صورت می باید به جای استفاده از این دو رله موجود روی بُرد کنترلر آنالوگ دما، یک کنتاکتور قدرت استفاده کنید. بنابراین، مدار گفته شده در بالا را، برای تغذیه سیم پیچ اولیه کنتاکتور، به کار ببرید و المنت را با استفاده از تیغه های قدرتمند آن کنتاکتور، تغذیه کنید. یعنی باید جریان برق مجموعه المنت های حرارتی مورد استفاده در مخزن را، از بخش قدرت این کنتاکتور، به صورت سِری ببندید.

توضیح درباره مدارِ کنترل دمای آنالوگِ سیسیان الکترونیک

همانطور که اشاره شد، این مدار کنترلر دما، آنالوگ است. ولی امکان تنظیم دو دمای هدف را، داراست، تا بتواند حلقه کنترلی را ببندد، و یک سیستم کنترل دمای حلقه بسته، ایجاد کند. یکی از دماهای هدف، باید دمای پایینی بازه باشد، و دیگر دمای هدف، باید دمای بالایی بازه مطلوب دمایی باشد. کافیست در ابتدای روشن کردن مدار، دمای سنسور، همان بازه کاری تعیین شده باشد. سپس هر بار خروج از بازه دمایی هدف، مدار را تحریک به روشن کردن رله عملگر افزاینده حرارت، یا رله عملگر کاهنده حرارت، می نماید. رله مربوط به عملگر کاهنده حرارت، همان رله بازه بالایی دمایی است، که می تواند به عنوان دومین خروجی دمایی تعیین شود، که می توانید آن را به آلارم متصل کنید. تا اگر به هر دلیل، عملگر افزاینده حرارت، مثلا هیترها، یکسره شده بودند، یا اینکه،دمای محیط از کنترل سیستم خارج شد، به کاربر در این مورد هشدار بدهد، یا عملگرهای اضطراری را روشن نماید. نکته مهم که لازم است در اینجا به آن اشاره شود، این است که، تحریک و روشن شدن هر کدام از رله های مدار، به محض رسیدن به دمای تعیین شده، رخ خواهد داد، ولی خاموش شدن همان رله، پس از فاصله گرفتن از دمای هدف، با چند ثانیه تاخیر خواهد بود. این تاخیر، توسط یک تایمر تاخیر در قطع، در داخل مدار کنترل دما انجام می شود، تا از نوسانی شدن سیستم جلوگیری گردد. نوسانی شدن سیستم در زمانی رخ می دهد که، جِرمِ تحت کنترل دما، کم باشد، یا اینکه، سرعت تخلیه دما از جِرم هدف، بسیار بالا باشد. بنابراین این تایمر تاخیر در قطع، ضروری است. زمانِ عملکرد این تایمر تاخیر در قطع، توسط یک مقاومت و خازن انجام می شود که، برای مدار کنترل دمای سیسیان الکترونیک، بین یازده ثانیه تا شانزده ثانیه یا بیشتر است. در سخت افزار طراحی شده توسط سیسیان الکترونیک، یا همان PCB این طرح، دو حالت برای تنظیم دمای هدف در نظر گرفته شده است. یکی اینکه دمای بازه دمایی پایینی و بالایی، به صورت سخت افزاری و ثابت، تعیین شود. و دیگری اینکه، دمای بازه دمایی بالایی و پایینی هدف، متغیر باشد و کاربر بتواند آن را تغییر دهد. در حالت ثابت و غیر قابل تغییر، تنها یک نوع قطعه تعیین کرده ایم، که کاربر با مونتاژ آنها، از هر تنظیم دیگری، معاف می شود و مدار کنترل حرارت، خود به خود کالیبره خواهد بود. در حالت دمای ثابت و غیر قابل تغییر، کاربر می تواند دو دیود زِنِر ، مثل یک دیود زِنِر 2.4V برای دمای   24℃   درجه سانتیگراد و یک دیود زِنِر 4.2V برای دمای   42℃   درجه سانتیگراد، روی بُرد مونتاژ کند. این مونتاژ، به خاطر اینکه نیاز به هر تنظیم دیگری در مدار را حذف می کند، بسیار ایده آل و راحت و کاربرپسند است. تنها مشکل در این مورد، یافتن دیود زِنِر، برای دماهایی است که، ممکن است دیود زِنِرِ مربوطه، کمیاب باشد، یا دارای خطا باشد. به هر حال، در خیلی موارد، ممکن است اندکی خطای دمایی بازه، به دردسرهای تنظیم مدار، بیارزد و برخی کاربرها، این حالت را ترجیح دهند. چون مثلا برای دمای اتاق،   24℃   تفاوت محسوسی با   25℃   ایجاد نخواهد نمود.
برای حالتی که کاربر بخواهد مدار کنترل دما، قابل تنظیم باشد، دو پتانسیومتر و دو آی سی ولتاژ مرجع متغیر TL431 روی طرح بُرد مدار چاپی در نظر گرفته ایم، که با مونتاژ آنها، کاربر می تواند دو دما، برای نقطه بالایی بازه، و برای نقطه پایینی بازه، به مدار کنترل اعلان کند، تا مدار پس از شروع به کار در بازه دما، به تثبیت دما و کنترل حلقه بسته دما، اقدام کند و عملگرهای حرارتی را به کنترل خود در آورد. در این مورد، نکته مهم آن است که، پس از تنظیم پتانسیومترها، لازم است آنها از غبار و لرزش حفظ شوند، یا با چسب مخصوص پتانسیومتر، ثابت شوند. ترتیب تنظیم نیز به این صورت است که، روی بُرد مدار کنترل دما، دو نقطه به نام های TP1 و TP2 وجود دارد، که در هنگام تنظیم مدار، لازم است یک ولتمتر روی آنها قرار دهید و سپس پتانسیومترها را تغییر دهید. پتانسیومتری که بازه پایینی دما را تعیین می کند، ولتاژ نقطه TP1 را تغییر می دهد و پتانسیومتری که بازه بالایی دما را تعیین می کند، ولتاژ نقطه TP2 را تغییر خواهد داد. هر ولتاژی که روی نقاط TP1 و TP2 تنظیم کنید، متناظر با دمای مربوطه خواهند بود. مثلا ولتاژ 9.85V در نقطه TP2 مدار کنترل دما، باعث وصل رله شماره دو در دمای   98.5℃   سانتیگراد، خواهد شد که برای کنترل دمای بویلرها و سماورها، یا آبگرمکن ها، یا تولید آلارم مبتنی بر دما برای آنها، مناسب است.


تعداد قطعات این مدار کنترلر دما، کم است. تنظیم مدار برای کار در بازه های دمایی مختلف، ساده است. پوشش دمایی خوب کنترلر، بین   0℃   تا   150℃   کاربری عمومی آن را افزایش داده است. این طرح کنترلر دما توسط سیسیان الکترونیک طراحی شده، و می توانید از همین سایت به صورت آنلاین، آن را بخرید یا طرح بُرد مدار چاپی اش را تهیه کنید و به ساخت یک کیت از آن، اقدام کنید. همچنین می توانید بُردِ آماده مونتاژ مدار کنترلر دمای سیسیان الکترونیک را، به صورت آنلاین، از همین سایت، بخرید تا بُرد و قطعات مربوطه، به صورت یک بسته پُستی به آدرس شما در هر جای ایران، ارسال شود. همچنین اگر سوالی دارید که در توضیحات داده شده در مورد مدار کنترلر دما، جواب آن را نیافته اید، می توانید از طریق ایمیل مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخ آن را دریافت کنید. همچنین، می توانید صفحه پرسش های کاربران و پاسخ های داده شده درباره مدار کنترلر دما را، با کلیک روی اینجا دنبال کنید.


طرز کار مدارِ کنترل دمای سیسیان الکترونیک

در طراحی این کنترلر حلقه بسته دما، یک آی سی معروف و فراوان LM324 به کار رفته است. این آی سی چهارده پایه، حاوی چهار Operation Amplifier مستقل است. در طراحی مدار حلقه بسته کنترلر دمای سیسیان الکترونیک، وظیفه دو Op-Amp اول، آن است که، ولتاژ بسیار ضعیف خروجی آی سی سنسور مدار، یعنی LM35 را، به مقادیر بالاتر و قابل استفاده تر، تبدیل کنند. طوری که حالتِ خطی خروجی LM35 نسبت به تغییرات دما، به هم نخورَد. از دو Op-Amp دیگر موجود در آی سی LM324 ، برای مقایسه و فعال سازی رله های بازه دمایی و تعیین نقطه دمایی هدف کاربر، استفاده شده است. سایر قطعات پیرامونی، قطعات بایاس کننده، و قطعات تایمر تاخیر در قطع رله ها، نویز گیر و فیلتر و غیره هستند، که ضرورتی به توضیح بیشتر ندارند.


⚠ هشدارها در مورد ساختن و بهره برداری از مدار کنترل دمای سیسیان الکترونیک ⚠


 1. تولید انبوه مدار کنترل دمای سیسیان الکترونیک، بدون کسب اجازه، ممنوع است. امتیاز تولید انبوه به متقاضی واگذار می شود. در این مورد تماس بگیرید.
 2. تمامی مقاومت های طرح کنترلر دما، از نوع   ¼ W   وات هستند. ولی مونتاژ مقاومت نوع   1/8 W   وات نیز، مشکلی ایجاد نمی کند.
 3. آی سی رگولاتور این مدار کنترلر دما، یعنی همان IC3 باید به خنک کننده آلومنیومی (هیت سینک) پیچ شود.
 4. سیم مورد استفاده برای سنسور دمای LM35 متصل به این مدار کنترلر دما، تا بیست سانتیمتر، می تواند بدون شیلد باشد. برای مسافت های بیشتر، مثل پنج متر، لازم است از سیم شیلد استفاده شود.
 5. ولتاژ نامی خازنهای مدار کنترلر دما، می تواند بیش از آنچه گفته شده است، باشد، ولی نمی باید خازن با ولتاژ کمتر، یا نوع متفاوت، به کار بُرد.
 6. توصیه می شود روی کلید های فشاری مدار کنترلر دما، سرکلیدهای پلاستیکی، با دو رنگ متفاوت، مثلا زرد و سبز، استفاده کنید.
 7. اگر مدار کنترل دما را برای مواردی مثل یخچال می خواهید، که نقطه دمایی شروع که انتخاب می کنید،   0℃   است، مونتاژ مقاومت شماره Rx با مقدار XKΩ ضرورتی ندارد. این مقاومت، بایاسِ لازم برای زِنِر تعیین کننده دمای پایینی را تامین می کند. که در صورتی که هدف   0℃   باشد، نیازی به مونتاژش نیست و پایه شماره X از Op-Amp اولی آی سی LM324 به زمین یا همان صفر ولت متصل می شود
 8. طراحی بُرد DIP این کنترلر دما ، به صورت یک لایه، در کمترین مساحت ممکن انجام شده است. در آینده ممکن است طرح بُرد مدار چاپی تغییر کند، یا اینکه طرح SMD نیز ارائه شود.
 9. اگر جریان برق قطع شود، به طوری که دمای مجموعه تحت کنترل، از بازه هدف خارج شود، پس از وصل مجدد جریان برق کاربر باید دوباره سیستم را به بازه دمایی هدف برساند تا مدار کنترل دما، به فرآیند کنترل دما، ادامه دهد و دوباره به حلقه کنترلی برگردد
 10. سیسیان الکترونیک، هیچ مسئولیتی در قبال خسارات وارده به مجموعه شما، بعد از استفاده شما از بُرد یا طرح یا کیت کنترل دما را ندارد. چرا که کارکرد صحیح مدار کنترل دما، کاملا تابع نحوه سیم کشی و نصب در محل مجموعه هدف، کیفیت قطعات بُرد، نوسانات برق محلی، نحوه مونتاژ توسط شما، بخارات و گازهای خورنده محیط مورد استفاده،رطوبت و غیره است.
 11. سنسور LM35 در کارخانه تولید کننده اش کالیبره شده است. ولی در صورتی که می خواهید آن را، مثلا برای مخزن حاوی سیالاتی مثل گاز یا آب یا نفت و غیره، به کار ببرید، تا دمای آنجا کنترل شود، باید سنسور در محفظه کاملا عایق از نظر الکتریکی، و عایق از نظر نفوذ مایعات به میانِ پایه های سنسور، (نه محفظه ای که انتقال حرارت را سد کند و عایق حرارتی باشد) قرار گیرد. ساخت محفظه برنجی یا مسی توصیه می شود. ولی سیسیان الکترونیک محفظه جدا کننده سنسور را ارائه نمی کند و مسئولیتی در این قبال ندارد.
 12. محل نصب سنسور LM35 از بُرد کنترل دما، نمی تواند ده ها متر فاصله داشته باشد. بیشینه فاصله با بهترین سیم های شیلد، می تواند تا ده متر باشد.
 13. اگر دمای نقطه بالایی بازه کنترلر دما، برای هدف شما   6℃   تا   7℃   است، کافیست به جای دیود زِنِر تعیین کننده نقطه بالایی دما، یک دیود شماره 1N4148 در جهت مخالف همان دیود زِنر، مونتاژ کنید. این کار باعث می شود خود به خود، در TP2 ولتاژی معادل با 0.6V تا 0.7V ولت ایجاد شود، که برای عملکرد مدار در دماهای   6℃   تا   7℃   مناسب است.
تصویر از بُرد طراحی شده مدار کنترل دما توسط سیسیان الکترونیک .
خرید آنلاین فایل برد مدار کنترل دما
خرید آنلاین فایل شماتیک مدار کنترل دما
 نماد اعتماد درگاه pay.ir

پرداخت بصورت کارت به کارت

━||━     راهنمای قطعات و مونتاژ مدار     ━|/\/\/\|━


جدول فهرست قطعات بُرد طراحی شده نوع DIP برای ساخت مدار کنترل دمای سیسیان الکترونیک
تعداد مورد نیاز نوع قطعه مشخصات قطعه شماره قطعه روی بُرد
شش عدد مقاومت
1.5KΩ
W ¼
||
5%
R1 و R6 و R7 و R12 و R13 و R14
یک عدد خازن الکترولیتی
Sorry, your browser does not support inline SVG.
1000μF
35Volt
- ━|| |━ +
C6
یک عدد کانکتور مخابراتی سه پایه نری و مادگی
به همراه پین های مربوطه
CN4
این کانکتور در صورتی لازم است که، سنسور دمای مدار کنترل دما را دور از بُرد نصب کنید. در اینصورت، برای سنسور سیم کشی می شود و با این کانکتور به مدار وصل می شود.
سه عدد مقاومت
330Ω
W ¼
||
5%
R2 و R3 و R4
چهار عدد خازن سرامیکی
Sorry, your browser does not support inline SVG.
100nF
━| |━
C1 و C4 و C5 و C8
دو عدد کانکتور قدرت سه پایه نری و مادگی
سبز رنگ یا آبی رنگ
فاصله پایه ها
5mm نوع رایت
یا
کانکتور سه پایه پیچ خور روی بُردی
CN1 و CN2
کانکتورهای متصل به خروجی رله های مدار کنترل دما
شش عدد جَمپر
یا
مقاومت صفر اُهمی

Sorry, your browser does not support inline SVG.

10mm
|


|
R15 و R16 و R17 و R18 و R19 و R20
دو عدد خازن الکترولیتی
Sorry, your browser does not support inline SVG.
100μF
- ━|| |━ +
C2 و C3
یک عدد کانکتور قدرت دو پایه نری و مادگی
سبز رنگ یا آبی رنگ
فاصله پایه ها
5mm نوع رایت
یا
کانکتور دو پایه پیچ خور روی بُردی
CN1 و CN2
کانکتور ورودی برق به مدار کنترل دما
ورودی تا 35 ولت می تواند باشد.
یک عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
470KΩ
W ¼
||
5%
R25 و R26
مقاومت های تعیین واکنش مدار کنترل دما، به قطع سنسور:
اگر مقاومت R26 را مونتاژ کنید، واکنش مدار کنترل دما به قطع سنسور، یکسره روشن نگه داشتن رله هاست.
اگر مقاومت R25 را مونتاژ کنید، واکنش مدار کنترل دما به قطع سنسور، خاموش نگه داشتن هر دو رله خواهد بود.
در هر حال، تنها یکی از این دو مقاومت، باید مونتاژ شود، یا اینکه هیچ یک از این دو مقاومت را مونتاژ نکنید.
دو عدد دیود
Sorry, your browser does not support inline SVG.
1N4148 D1 و D2
یک عدد سِلف 100μH
5%
L1
یک عدد سوکت آی سی 14 پایه در محل IC1 مونتاژ می شود
یک عدد رگولاتور سه پایه 7815
پانزده ولتی
یا
7812
دوازده ولتی
 1. ورودی+
 2. زمین یا منفی ورودی
 3. خروجی+
 4. بدنه به زمین یا منفی وصل است
IC3
اگر تنها تا دمای   120℃   درجه سانتیگراد سر و کار دارید، رگولاتور 7812 مونتاژ کنید، و اگر تا دمای   150℃   درجه سانتیگراد سر و کار دارید، باید رگولاتور 7815 مونتاژ کنید.
دو عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
33KΩ
W ¼
||
5%
R10 و R11
یک عدد LM324N LM324N IC1
یک عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
4.7KΩ
W ¼
||
5%
R8 و R9
شش عدد دیود
Sorry, your browser does not support inline SVG.
1N4007 D3 و D4 و D10 و D11 و D12 و D13
دو عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
100Ω
W ¼
||
5%
R21 و R22
سه عدد دیود اِل ای دی
LED

Sorry, your browser does not support inline SVG.
سبز و نارنجی و قرمز
Sorry, your browser does not support inline SVG.   Sorry, your browser does not support inline SVG.   Sorry, your browser does not support inline SVG.
5mm
D5 و D6 و D7
یک عدد سوکت آی سی 8 پایه 4 پایه از 8 پایه آن در محل TP1 و TP2 در صورتی مونتاژ می شود که، مدار کنترل دما،با قابلیت تنظیم دما، هدف شما باشد.
TP1 و TP2 محل قرارگیری ولتمتر، موقع تنظیم پتانسیومترهای مدار کنترل دما، می باشند.
یک عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
1410Ω
W ¼
|
|
1%
R5
اگر چنین مقاومتی یافت نمی شود، به جای آن، سه مقاومت 1KΩ و 330Ω و 82Ω بخرید و در جای مقاومت های R5 و R15 و R16 ، مونتاژ کنید. به این ترتیب 1412Ω به دست می آید.
یک عدد LM35 LM35
 1. پایه مثبت تغذیه
 2. پایه خروجی
 3. پایه زمین یا منفی
IC2
دو عدد مقاومت
Sorry, your browser does not support inline SVG.
3.3KΩ
W ¼
||
5%
R23 و R24
دو عدد ترانزیستور BC547B Planar Epitaxial Transistor
45V
100mA
0.5Watt
 1. اِمیتر
 2. بیس
 3. کلکتور
Q1 و Q2
یک عدد هیت سینک آلومنیومی بزرگتر از
20mm × 10mm × 30mm
می تواند باشد.
H1
دو عدد TL431 رگولاتور ولتاژ قابل برنامه ریزی موازی با بار Io=100mA Vo:2.5..36V P:500mW
 1. تنظیم مرجع
 2. آنُد
 3. کاتُد
IC4 و IC5
این دو قطعه را فقط وقتی مونتاژ کنید که مدار کنترل دمای قابل تنظیم، مورد هدف است. در اینصورت نباید دیودهای زِنر مونتاژ کنید. همینطور باید پتانسیومترها مونتاژ شوند.
دو عدد کلید فشاری چهار پایه تاک سویيچ کوچک 4پايه دسته
19mm
یا کمتر
S1 و S2
دو عدد خازن پلی اِستر
Sorry, your browser does not support inline SVG.
47nF
400Volts
━| |━
C9 و C10
مونتاژ این خازنها برای کارکرد مدار کنترلر دما، ضرورت ندارد. اگر با مدار کنترل دما، بار القایی روشن و خاموش می کنید، بهتر است این دو خازن را مونتاژ نمایید تا تیغه های رله ها، بیشتر عمر کنند.
یک عدد بُرد مدار چاپی کنترل دما اندازه:
63mm×102mm
یک طرفه
بدون چاپ سبز و چاپ راهنما
©
پرداخت بصورت کارت به کارت
دو عدد دیود زِنِر
Sorry, your browser does not support inline SVG.
بین چند ولت تا پانزده ولت
W ¼
وات
D7 و D8
این دو دیود زِنِر ، فقط در صورتی مونتاژ می شوند که، بخواهید مدار کنترل دما را برای یک دمای مشخص و ثابت، به کار ببرید و دمای هدف قابل تنظیم و قابل تغییر نباشد. ولتاژ این زِنِرها بستگی به دمای هدف شما دارد. مثلا برای عملکرد مدار در   56℃   درجه سانتیگراد، باید دیود زِنِر با ولتاژ 5.6 ولت مونتاژ کنید.
دو عدد پُتانسیومتر
Sorry, your browser does not support inline SVG.
10KΩ
5%
103
P1 و P2
این پُتانسیومترها را فقط وقتی مونتاژ کنید که مدار کنترل دمای قابل تنظیم بخواهید. این پُتانسیومترها به همراه IC4 و IC5 روی برد کنترل دما مونتاژ می شوند. در اینصورت نباید دیودهای زِنر مدار کنترل دما را مونتاژ کنید
دو عدد پایه فیوز فلزی پایه فیوز شیشه ای کوتاه 20mm - فنری برای پایه های F1 و محل ورودی برق به بُرد
دو عدد رله پایه میلون 12Vdc ➪ ولتاژ سیم پیچ
10Amper ➫ جریان تیغه
RL1 و RL2
یک عدد فیوز شیشه ای
0.5A-250Volts
20mm
F1
خرید آنلاین قطعات برد کنترل دمای سیسیان الکترونیک به همراه یک برد آماده مونتاژ
 نماد اعتماد درگاه pay.ir

پرداخت بصورت کارت به کارت

همچنین، می توانید با کلیک در اینجا ، بُرد مونتاژ شده و آزمایش شده و آماده به کار کنترلر دما را سفارش دهید تا به آدرس شما در هر جای ایران که هستید، به صورت پُستی ارسال شود.

بُرد مونتاژشده کنترل کننده دما
خرید آنلاین بُرد مونتاژشده کنترل دما

برای مشاهده بخش سوال و جواب های مطرح شده، اینجا کلیک کنید. ممکن است سوالی که برای شما در زمینه ساخت یا مونتاژ مدار کنترلر دمای سیسیان الکترونیک، پیش آمده باشد، قبلا در این بخش پاسخ داده شده باشد.

برای نظر دهی در مورد مدار آنالوگ کنترل دمای سیسیان الکترونیک ، و طرح سوال و دریافت جواب، به ایمیل ما ✉  ciciyan.electronic@gmail.com  ✉ نامه الکترونیکی ارسال کنید. در اولین فرصت، به ایمیل ها پاسخ داده خواهد شد. در صورتی که می خواهید ضمن طرح سوال، تصویری نیز ارسال کنید، تصویر شما کوچک و کم حجم باشد. لطفا تصویر با حجم بیش از 300 کیلوبایت ارسال نفرمایید. برای کاهش حجم تصویرها، می توانید از نرم افزار Paint یا Photoshop استفاده کنید.


© ما از کپی کارها، بیزاریم. کپی کاری و تقلب،ممنوع! هر گونه کپی کاری کلمات کلیدی و انتشار مطالب و محتوای سایت سیسیان الکترونیک، در دیگر سایت ها و وبلاگ ها، پیگرد قانونی دارد. ما محتوا تولید نمی کنیم، تا شما کپی کنید! فقط مجاز به انتشار لینک سایت سیسیان الکترونیک هستید. نه کپی کردن محتوای سایت سیسیان الکترونیک. کپی کاران و متقلبان، از سایت سیسیان الکترونیک خارج شوند. ©